Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co už umíme - leden 2009

17. 1. 2009

Základní poslušnost

Bard chodí pěkně u nohy na vodítku i bez vodítka. Nejlíp mu to jde na cvičáku nebo doma, venku už je to trochu horší a prvních 5 minut vycházky je k neudržení. Naučili jsme se povely „sedni“ a „lehni“, teď trénujeme „vstaň“. Moc dobře mu jdou obraty u nohy, a to i „čelem vzad“. Velké pokroky udělal Bard v „odložení“. Zůstane již v klidu několik minut, mohu ho obcházet, povídat si s kamarádkou a můžu se i schovat. Zatím ho odláká jiný člověk nebo pes, pokud nejsem poblíž, ale už na tom pracujeme.

Bard umí také štěkat na povel, zpočátku tenkým hláskem, ale po chvilce se vždycky rozštěká normálně. Aport je momentálně rozpracovaný tak, že Bard nosí balonky a měkký aport, zásadně nenosí klacky. Zatím vybíhá předčasně, takže pak často neví, kam balon letí. A také ještě aport neodevzdává, musím se o něj tahat, nebo uplácet druhým aportem nebo pamlskem.

Přivolání je stálý problém, i když se také postupně zlepšuje. Na cvičáku nebo z klubka honících se psů ho přivolám téměř vždy. Venku vždy napřed přemýšlí a rozhlíží se, proč ho jako volám, ale pak obvykle přijde. Největší potíže nastanou, když se objeví nějaká zvěř (stačí i ptáci), někdy i stopa. Pak Bard zapomíná na své okolí a loví. Snažíme se posilovat venkovní přivolání, ale je to asi na dlouho a myslím, že to nikdy nebude stoprocentní.

Překážky

Zatím se Bard s překážkami seznamoval na cvičáku a nějaké tréninkové jsme mu postavili v sadu. Kladinu, áčko a skočky zdolává bez problémů a s radostí. Do tunelů se vrhá naprosto nadšen, a to i do látkového. Vletěl do něj hned na poprvé a vůbec neuvažoval o nějakém nebezpečí. Zkoušeli jsme houpačku a kruh a myslím, že po kratším nácviku to také zvládneme. Zatím nevíme, jak na slalom, ale snad nám páníček na jaře nějaký postaví a zkusíme to natrénovat.

Triky

Obíhání paničky na jednu nebo na druhou stranu.

Otáčení se kolem vlastní osy na místě doleva a doprava.

Osmička mezi mýma rozkročenýma nohama.

Slalom mezi mýma nohama při chůzi vpřed.

Podávání jedné a druhé packy, na ruku, na nárt nohy, teď cvičíme mávání tlapkou.

Panáčkování v sedě na zadečku a vestoje na zadních nohách.

Proskok kruhem ze spojených paží tam a zpět.

Válení sudů.

Chytání hozených pamlsků.

Plazení se cvičíme, ale moc nám to nejde.

Výskok do náruče paničky.

Podávání předmětů – Bard umí na povel přinést a podat až do klína sedící osoby tři měkké předměty. Teď trénujeme plastový předmět.

 

Ostatní

Naučili jsme se povel „místo“, jako odložení, při kterém může třeba hryzat kostičku nebo si schrupnout, ale nesmí opustit určený prostor. To je moc praktické při vaření, protože velmi rád nakukuje na kredenc. Máme další praktický povel „exo“, který znamená, že nesmí do nějaké místnosti – když tam například umývám podlahu. Na povel „branka“ umí Bard otevřít branku k domu. Běh na výstavním vodítku se nám už docela daří (někdy), ale s výstavním postojem máme pořád potíže. Nedaří se nám natahovat dostatečně nohy dozadu a hlavu nahoru.

A jak často cvičíme?

Triky alespoň 2x denně (cca 5min) doma nebo v kanceláři. Základní poslušnost taky tak 2x denně na vycházkách, a jednou týdně na cvičáku. Postoj víckrát, určitě aspoň 4x denně a běh na výstavním vodítku jednou denně, pokud je na to počasí.

 

Bard je moc chytrý pejsek a dobře se učí. A taky je mlsný, takže za pamlsek (sušené plíce nebo sýr) je ochotný k lecjakým kouskům. Některé věci cvičíme s klikrem, obvykle na začátku, aby pochopil, co chci, nebo když potřebuju dopilovat nějakou drobnost.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář