Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokroky - jaro 2010

10. 5. 2010

Na podzim jsme složili zkoušky ZOP a chvíli jsem váhala, co dál. Naše cvičitelka byla na studijním pobytu v zahraničí, tak jsme chvíli hledali náhradu, ale dojíždění na vzdálené cvičáky jsme nakonec vzdali.
Pročetla jsem si řády a zaujala mě zkouška základního minima malých plemen (ZMMP) podle NZŘ. Přes zimu jsme tedy cvičili sami a zaměřili jsme se předvším na podávání předmětů různé velikosti a meteriálu.
Přišlo jaro, naše cvičitelka Ivča Lžičařová se vrátila a pustili jsme se do práce s novou vervou. Snažíme se zvládnout stopy, cvičíme rozlišování předmětů a samozřejmě pilujeme poslušnost.
Chtěli bychom letos zkusit nějaké závody a zkoušky, uvidíme v létě a na podzim.
Stále také doma cvičíme prvky tance se psem, pokukuju taky po nějakých zkouškách, ale nejprve potřebujeme najít „odborníka“, aby se podíval, jestli toho už umíme dost.
Bard se po svých druhých narozeninách dost zklidnil ve srovnání s dospívajícím věkem. Stále se rád a dobře učí, ale už je schopen se déle a lépe soustředit a je trochu méně zbrklý. Teď už si i rád celý den polenoší, ale jakmile ucití nebo uvidí zvěř, je z něj zase poděs 

ObrazekPoslušnost:
K základní chůzi u nohy jsme začali trénovat oční kontakt. Nejde to moc rychle, ale zlepšujeme se. Trénujeme odložení s psovodem v úkrytu, zvládli jsme odložení za pochodu vleže a cvičíme odložění za pochodu v sedě. Bar se naučil plazit. Aport se hodně zlepšil – Bard nosí dřevěnou činku, odevzdává s předsednutím, už aportuje i přes skokovou překážku a áčko. Potíže nám dělá jen klid před povelem, zatím ho musím držet za obojek. Kladinu, áčko i skočku překonává bez problémů, naučil se klidný start a přecházet pomaleji, ne jako raketa. Přivolání má, myslím, docela dobré. Chodíme trénvat do prostoru se zvěří, tam to stále dělá problémy, ale také se zlepšuje. Po pravdě ale přiznám, že venku, zvláště v neznámém prostředí a tma, kde hrozí nějaká zvířátka bývá upoután na stopovačce.

ObrazekPachové práce:
V současné době trénujem hodně stopy – teď děláme 60 kroků s jedním lomem a jedním předmětem. Se stopami velký problém nemáme, předměty zatím Bard označuje jen na povel, ale to se snad ještě naučí.
Náš zimní nácvik byl vynikající základ pro přinášení předmětů z terénu. Bard se krásně naučil přinášet ztracený předmět. Ale nejvíce mě překvapil při rozlišování předmětů. Nějak naprosto sám pochopil, že má donést ten můj a ještě nikdy se nespletl. Cvičíme teď rozlišení jednoho mého mezi dvěma cizími předměty.

ObrazekAgility:
Překážky agility umí Bard překonat všechny, kromě slalomu, na to nějak nemáme trpělivost. :) Máme zmenšené překážky v naší Psí školičce BaF, takže tam na nich občas blbneme. Ovšem agility jsem se s ním (zatím) více nevěnovala, protože ještě loni byl moc zbrklý a choval se jako neřízená střela. Ale naučila jsem ho obíhání vpravo a vlevo a kdoví…..

Tanec se psem:

Repertoár našich triků je už značně široký. Přibyly přeskoky přes ruce a přes nohu, vykouknutí okénkem z rozkročených nohou, panáček bez pamlsku, další způsoby podávání pacek, couvání, začali jsme cvičit s hůlkou. Hlavně ale už umíme cviky kombinovat a spojovat.

Ostatní:
Bard rozumí celé řadě dalších slov – určitě v kontextu se situací a našim chováním. Ví, co znamená „jdeme na zahradu“ nebo „jen na dvoreček“, „nahoře“ a „dole“ (v domě – po schodech), když hledá svého oblíbeného plyšáka Matýska nebo kuličku. Umí také chytit tenisák ve vzduchu přímo i odrazem. Zatím se nám nepodařilo ho naučit chytat talíř, ale trénujeme :)

Bard umí také vzorně chodit na procházky do města. S páníčkem často navštěvují Zelňák (Zelný trh), kam chodí nakupovat brokolici, mrkev i květiny. Chodí spolu i do obchodů a Bard se chová vždy způsobně. Jen ve Zverimexu nakukuje na pult a obvykle i něco vyžebrá :) Umí také jezdit všemi prostředky hromadné dopravy (kromě metra, to nemáme), i když jízda autem je samozřejmě nejlepší. Bez problémů zvládá i výtah.

Jak cvičíme?
Je pravda, že tohle všechno nepřišlo jen tak samo od sebe. Cvičíme denně ráno a vždy na všech večerních vycházkách. Dvakrát týdně jezdíme stopovat, s tím děláme i předměty. A jednou týdně chodíme na cvičák do KK VFU. Zabírá to spoustu času, ale myslím, že je Bard spokojený.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář